GHSA State Track and Field Championships - May 9-11, 2019

Class 1A Private, 2A, 7A

Valhalla Stadium
Berry College
2277 Martha Berry Hwy. NW,
Mount Berry, GA 30149
Directions

Event Schedule

Meet Program

Live Results

Class 1A Public, 3A, 4A

Hugh Mills Stadium
601 North Van Buren Street
Albany, GA  31701
Directions

Event Schedule

Meet Program

Live Results

Class 5A, 6A, Wheelchair

Grisham Stadium
Carrollton High School
202 Trojan Drive
Carrollton, GA 30117
Directions

Event Schedule

Meet Program

Live Results

 

 

Due to the threat of severe weather in the area, the Saturday Session (5/11/2019) of the GHSA State Track Meet in Albany will start two (2) hours earlier than scheduled.



Past Champions - BOYS

Year AAAAA AAAA AAA AA A
2001 Marietta Mays Westover Crim Landmark Christian
2002 Stephenson Cedar Shoals Carrollton Washington-Wilkes Landmark Christian
2003 Wheeler Cedar Shoals Carrollton Americus Jenkins County
2004 Redan Chapel Hill Mary Persons Early County Jefferson
2005 Redan Cedar Shoals Carrollton Charlton County Pelham
2006 Marietta St. Pius X Westlake Charlton County Warren County
2007 McEachern Southwest DeKalb Sandy Creek Swainsboro Athens Christian
2008 Tie: McEachern/Marietta Chapel Hill Sandy Creek Jeff Davis Lankmark Christian
2009 Parkview Miller Grove Monroe Westminster Warren County
2010 Brookwood Bainbridge Carrollton Jefferson Pelham
2011 Peachtree Ridge Clarke Central Carrollton Elbert County Athens Christian
2012 Brookwood Kell Carrollton Putnam County Athens Christian

 

Year AAAAAA AAAAA AAAA AAA AA A Private A Public
2013 Mill Creek McIntosh Marist St. Pius X Westminster Athens Christian Commerce
2014 Shiloh Mt. Zion-Jonesboro Marist St. Pius X Lamar County Athens Christian Hancock Central
2015 Rockdale County Southwest DeKalb Sandy Creek Cedar Grove GACS Athens Christian Terrell County
2016 Newton Southwest DeKalb Eastside Cedar Grove Wesleyan Landmark Christian Commerce

 

Year 7A 6A 5A 4A 3A 2A A Private A Public
2017 Westlake Allatoona Cedar Shoals Marist Cedar Grove Vidalia ELCA Hancock Central
2018 Parkview Allatoona Dutchtown St.Pius Cedar Grove Elbert County Riverside Military Montgomery County

 

Past Champions - GIRLS

Year AAAAA AAAA AAA AA A
2001 Marietta Monroe, Albany Northeast Crim Landmark Christian
2002 Stephenson Monroe, Albany Northeast Crim Landmark Christian
2003 Collins Hill Dunwoody Monroe, Albany Southeast Bulloch Landmark Christian
2004 Riverdale North Springs Westover Holy Innocents Landmark Christian
2005 Redan North Springs Carrollton Greater Atlanta Christian Landmark Christian
2006 Collins Hill St. Pius X Carrollton Decatur Our Lady of Mercy
2007 Collins Hill Southwest DeKalb Therrell Bleckley County Our Lady of Mercy
2008 Collins Hill Southwest DeKalb Therrell North Oconee Landmark Christian
2009 Westlake Southwest DeKalb Monroe, Albany Greater Atlanta Christian Wesleyan
2010 Lassiter Tucker Monroe, Albany North Oconee Athens Christian
2011 M.L. King Southwest DeKalb Monroe, Albany Decatur Athens Christian
2012 Walton Redan Monroe, Albany Greater Atlanta Christian Athens Christian

 

Year AAAAAA AAAAA AAAA AAA AA A Private A Public
2013 Westlake Dunwoody Marist Cedar Grove Westminster Our Lady of Mercy Marion County
2014 Westlake Miller Grove Marist Woodward Lovett ELCA Gordon Lee
2015 Westlake North Springs Marist Jackson-Atlanta Lovett Our Lady of Mercy Georgia Military
2016 McEachern North Springs Monroe Jackson-Atlanta GACS Athens Academy Georgia Military

 

Year 7A 6A 5A 4A 3A 2A A Private A Public
2017 Westlake Mays Buford Chapel Hill GACS Jeff Davis Athens Academy Telfair County
2018 Marietta Alexander Buford Chapel Hill Monroe Vidalia Wesleyan Telfair County

STATE TRACK RECORDS

BOYS

CLASS AAAAAAA

EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Jalen Virgil, Javaughn Moore Mountain View 2016,2018 10.40
200 Meter Dash Tyreek Hill Coffee 2012 20.94
400 Meter Dash Justin Long Parkview 2018 46.14
110 Meter High Hurdles Terrance Trammell Southwest DeKalb 1996 13.34
300 Meter Intermediate Hurdles William Wynne McEachern 2007 35.68
800 Meter Run Marcelo Dunning Campbell 2000 1:51.75
1600 Meter Run Ben Hubers McEachern 2007 4:07.50
3200 Meter Run Tyler Anyan Brookwood 2010 8:52.84
400 Meter Relay (Angelo Taylor, Aurbin Richard, Clint Crenshaw, Terrance Trammell) Southwest DeKalb 1996 40.66
1600 Meter Relay (Rodney Hooks, Kelly Carter, Hason Graham, Eddie Miller) Southwest DeKalb 1987 3:13.21
High Jump Dothel Edwards Cedar Shoals 1983 7'3.5"
Long Jump Demar Forbes ML King 2009 24'6.5"
Triple Jump Nate Cooper Clarke Central 1975 51'7.5"
Pole Vault Cameron Cheek, Brian Hauch, Jack Haller Mill Creek, Parkview, W. Forsyth 2007,2018,2018 16'0"
Shot Put (12 lbs) Isaiah Rogers Campbell 2016 67'10"
Discus (H.S.) Antonio Lamar Brookwood 2004 197'4"
 
CLASS AAAAAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Jalen Virgil Mountain View 2016 10.40
200 Meter Dash Tyreek Hill Coffee 2012 20.94
400 Meter Dash Reggie Witherspoon Wheeler 2003 46.44
110 Meter High Hurdles Terrance Trammell Southwest DeKalb 1996 13.34
300 Meter Intermediate Hurdles William Wynne McEachern 2007 35.68
800 Meter Run Marcelo Dunning Campbell 2000 1:51.75
1600 Meter Run Ben Hubers McEachern 2007 4:07.50
3200 Meter Run Tyler Anyan Brookwood 2010 8:52.84
400 Meter Relay (Angelo Taylor,Aurbin Richard,Clint Crenshaw,Terrance Trammell) Southwest DeKalb 1996 40.66
1600 Meter Relay (Rodney Hooks, Kelly Carter, Hason Graham, Eddie Miller) Southwest DeKalb 1987 3:13.21
High Jump Dothel Edwards Cedar Shoals 1983 7'3.5"
Long Jump Demar Forbes ML King 2009 24'6.5"
Triple Jump Nate Cooper Clarke Central 1975 51'7.5"
Pole Vault Cameron Cheek / Hunter Mallard Mill Creek / Gainesville 2007 / 2017 16'0"
Shot Put (12 lbs) Isaiah Rogers Campbell 2016 67'10"
Discus (H.S.) Antonio Lamar Brookwood 2004 197'4"
 
CLASS AAAAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Ryan Clark Banneker 2015 10.26
200 Meter Dash Ryan Clark Banneker 2015 20.79
400 Meter Dash Trey Johnson Fayette County 2018 46.37
110 Meter High Hurdles Terrance Trammell Southwest DeKalb 1996 13.34
300 Meter Intermediate Hurdles William Wynne McEachern 2007 35.68
800 Meter Run Marcelo Dunning Campbell 2000 1:51.75
1600 Meter Run Ben Hubers McEachern 2007 4:07.50
3200 Meter Run Tyler Anyan Brookwood 2010 8:52.84
400 Meter Relay (Angelo Taylor, Aurbin Richard, Clint Crenshaw, Terrance Trammell) Southwest DeKalb 1996 40.66
1600 Meter Relay (Jordan Billingslea,Ryan Clark,Bobby Johnson,Kden Johnson) Banneker 2015 3:12.03
High Jump Dothel Edwards Cedar Shoals 1983 7'3.5"
Long Jump Demar Forbes ML King 2009 24'6.5"
Triple Jump Nate Cooper Clarke Central 1975 51'7.5"
Pole Vault Tray Oates Allatoona 2013 16'1"
Shot Put (12 lbs) Chip Kell Avondale 1966 66'7"
Discus (H.S.) Antonio Lamar Brookwood 2004 197'4"
 
CLASS AAAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash D'angelo Cherry Mt. Zion-Jonesboro 2008 10.33
200 Meter Dash Brandon Hill Mays 2000 21.15
400 Meter Dash Michael Newton Sprayberry 2012 46.62
110 Meter High Hurdles Terrance Trammell Southwest DeKalb 1996 13.34
300 Meter Intermediate Hurdles Terrance Trammell Southwest DeKalb 1997 36.56
800 Meter Run Marcelo Dunning Campbell 2000 1:51.75
1600 Meter Run Travis Grindstaff Etowah 1988 4:10.86
3200 Meter Run Willie Nelson / Travis Grindstaff LaGrange / Etowah 1975/1988 9:04.7
400 Meter Relay (Kendrick Ings,Johnathan Norris, Kenneth Gilstrap, Antione Hightower) Miller Grove 2009 (prelims) 40.640
1600 Meter Relay (Rodney Hooks, Kelly Carter, Hason Graham, Eddie Miller) Southwest DeKalb 1987 3:13.21
High Jump Dothel Edwards Cedar Shoals 1983 7'3.5"
Long Jump Stephen Hill Miller Grove 2009 25'8.75"
Triple Jump Nate Cooper Clarke Central 1975 51'7.5"
Pole Vault Tyler Craig Pickens 2013 15'7"
Shot Put (12 lbs) Chip Kell Avondale 1966 66'7"
Discus (H.S.) Tanner Duffin St. Pius 2018 189'3"
 
CLASS AAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Japheth Morris Appling County 2017 10.41
200 Meter Dash Howard Adams Rossville 1962 21.1
400 Meter Dash Christian Taylor Sandy Creek 2008 46.60
110 Meter High Hurdles Dexter Hawkins West Fulton 1978 13.6
300 Meter Intermediate Hurdles Tim Grier Westlake 2006 36.74
800 Meter Run Brendon Mahoney Marist 1999 1:50.17
1600 Meter Run Daniel Henderson Druid Hills 1976 4:12.6
3200 Meter Run Daniel Henderson Druid Hills 1976 9:07.0
400 Meter Relay (Stanley Heller, Jamal Sailem, Keelan Crosby, Japheth Morris) Appling County 2017 41.11
1600 Meter Relay (Tamaric Johnson, Fred Scott, Korey Bryant, Aaron Sibley) Stone Mountain 2012 3:15.28
High Jump Thaddeus Hood Glenn Hills 1992 7'2"
Long Jump Christian Taylor Sandy Creek 2008 25'6"
Triple Jump Christian Taylor Sandy Creek 2008 52'6.5"
Pole Vault Paul Malquist Gainesville 2010 16'8"
Shot Put (12 lbs) Kurt Quarterman Westover 2002 63'0.75"
Discus (H.S.) Hiawatha Berry Winder-Barrow 1985 197'10"
 
CLASS AA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Justin Scott-Wesley Mitchell County 2010 10.35
200 Meter Dash Antonio McKay Roosevelt 1982 21.4
400 Meter Dash Antonio McKay Roosevelt 1982 46.98
110 Meter High Hurdles Roger Kingdom Vienna 1981 13.7
300 Meter Intermediate Hurdles Jamal Patterson Henry County 2009 (prelims) 36.82
800 Meter Run Ian Scott Lovett 1998 1:52.77
1600 Meter Run Ralph King St. Pius X 1974 4:05.3
3200 Meter Run Ralph King St. Pius X 1974 8:52.5
400 Meter Relay (Lawrence Austin, Lance Austin, Miquavius Searcy, Ray Lyons) Lamar County 2014 41.51
1600 Meter Relay (Warren Ward, Melvin Buford, Richard Dukes,Allen Buford) Lakeshore 1979 3:16.00
High Jump Maalik Reynolds Westminster 2010 7'2"
Long Jump Reggie Brown Carrollton 1997 24'9"
Triple Jump Javian Williams Early County 2016 49'4.5"
Pole Vault Tyler Porter Jefferson 2010 16'7.25"
Shot Put (12 lbs.) Adam Nelson Lovett 1993 59'7"
Discus (H.S.) LB Joel Westminster 2009 177'9"
 
CLASS A
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Christian Coleman Our Lady of Mercy 2014 10.38
200 Meter Dash Christian Coleman Our Lady of Mercy 2014 21.10
400 Meter Dash Edcardo Odum Dooly County 1991 47.67
110 Meter High Hurdles Kenny Selmon Pace 2014 13.96
300 Meter Intermediate Hurdles Kenny Selmon Pace 2014 37.21
800 Meter Run O'Neal Wanliss Holy Innocents' 2011 1:49.62
1600 Meter Run Henry Dwyer Athens Academy 2013 4:10.84
3200 Meter Run Scott Sweitzer Pace Academy 1984 9:26.46
400 Meter Relay (Nate McCollum, Justin Menard, Khaleb Hood, Keaton Mitchell) ELCA 2018 41,43
1600 Meter Relay (Richard Jubinor,Josiah Brooks,Justin Brooks, Demarcus Evans) Athens Christian 2015 3:20.08
High Jump Raymond Higgs Athens Christian 2009 7'2.25"
Long Jump Raymond Higgs Athens Christian 2009 24'4"
Triple Jump Shannon Sharpe Glennville 1986 48'3"
Pole Vault James Davis Tallulah Falls 2015 15'1"
Shot Put (12 lbs) LenNeth Whitehead Athens A 1990 59'11.5"
Discus (H. S.) Jordan Pickerel Athens Chistian 2013 168'1"
 

GIRLS

CLASS AAAAAAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Candace Hill Rockdale County 2015 11.34
200 Meter Dash Candace Hill Rockdale County 2015 23.05
400 Meter Dash Kennedy Simon Westlake 2018 52.52
100 Meter Intermediate Hurdles Tia Jones Walton 2016 13.20
300 Meter Low Hurdles Kendell Williams Kell 2010 41.30
800 Meter Run Brittany Hall Meadowcreek 2007 2:08.58
1600 Meter Run Amanda Winslow Collins Hill 2009 4:44.97
3200 Meter Run Lindsay Billings Northview 2016 10:21.74
400 Meter Relay (Felicia Brown, Tiffany Camper, Jada Martin, Alexis Smith) M.L. King 2012 45.69
1600 Meter Relay (Shanice Elliott, Trinity Williams, Kennedy Simon, Tai Brown) Westlake 2018 3:44.28
High Jump Nakeitra Jones Northeast 1997 5'10.5"
Long Jump Tameisha King Pebblebrook 1999 19'10.75"
Triple Jump Julienne McKee Lassiter 2002 41'7.75"
Pole Vault Katelyn Utley Tift County 2013 12'6"
Shot Put (8 lbs. 13 ozs.) Ashley Johnson Westlake 2011 47'3.5"
Discus (2 lbs. 3-1/2 ozs.) Ronda Gullate Sprayberry 2002 154'8"
 
CLASS AAAAAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Candace Hill Rockdale County 2015 11.34
200 Meter Dash Candace Hill Rockdale County 2015 23.05
400 Meter Dash Makenzie Dunmore McEachern 2016 53.01
100 Meter Intermediate Hurdles Tia Jones Walton 2016 13.20
300 Meter Low Hurdles Kendell Williams Kell 2010 41.30
800 Meter Run Brittany Hall Meadowcreek 2007 2:08.58
1600 Meter Run Amanda Winslow Collins Hill 2009 4:44.97
3200 Meter Run Lindsay Billings Northview 2016 10:21.74
400 Meter Relay (Felicia Brown, Tiffany Camper, Jada Martin, Alexis Smith) M.L. King 2012 45.69
1600 Meter Relay (Shania Evans, Cierra Dunston,Kristin Hall, MaKenzie Dunmore) McEachern 2014 3:44.59
High Jump Nakeitra Jones Northeast 1997 5'10.5"
Long Jump Tameisha King Pebblebrook 1999 19'10.75"
Triple Jump Julienne McKee Lassiter 2002 41'7.75"
Pole Vault Katelyn Utley / Courtney Long Tift County / Allatoona 2013 / 2017 12'6"
Shot Put (8 lbs. 13 ozs.) Ashley Johnson Westlake 2011 47'3.5"
Discus (2 lbs. 3-1/2 ozs.) Ronda Gullate Sprayberry 2002 154'8"
 
CLASS AAAAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Cassondra Hall Warner Robbins 2016 11.450
200 Meter Dash Trinity Price Buford 2018 23.58
400 Meter Dash Kimberly Harris Buford 2018 53.31
100 Meter Intermediate Hurdles Kendell Williams Kell 2013 13.23
300 Meter Low Hurdles Kendell Williams Kell 2010 41.30
800 Meter Run Brittany Hall Meadowcreek 2007 2:08.58
1600 Meter Run Amanda Winslow Collins Hill 2009 4:44.97
3200 Meter Run Jackie Drouin Collins Hill 2006 10:38.05
400 Meter Relay (Felicia Brown, Tiffany Camper, Jada Martin, Alexis Smith) M.L. King 2012 45.69
1600 Meter Relay (Tyra Williams, Lauren Jackson, Dorian Perkins, Micaiah Ransby) North Springs 2015 3:44.42
High Jump Nakeitra Jones Northeast 1997 5'10.5"
Long Jump Kendell Williams Kell 2013 20'9.75"
Triple Jump Bria Matthews Forest Park 2015 43'5.5"
Pole Vault Samantha Becker Milton 2011 12'0"
ShotPut(8 lbs.13 ozs.) Ashley Johnson Westlake 2011 47'3.5"
Discus (2 lbs. 3-1/2 ozs.) Ronda Gullate Sprayberry 2002 154'8"
 
CLASS AAAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Anita Howard Butler 1986 11.5
200 Meter Dash Mary Ann Erigha Chamblee 2003 23.64
400 Meter Dash Stephanie Smith Northeast, Macon 2000 53.65
100 Meter Intermediate Hurdles Kendell Williams Kell 2012 13.39
300 Meter Low Hurdles Tamira Gitonga Marist 2016 42.21
800 Meter Run Ena Leufroy Marist 2005 2:08.65
1600 Meter Run Emily Reese Chamblee 2006 4:52.25
3200 Meter Run Morgan Ilse Marist 2015 10:25.39
400 Meter Relay (Daloria Boone, Brittany Trawick, Zykeria Williams, Jasmine Chester) Baldwin 2015 45.91
1600 Meter Relay (Ashley Taylor, Marcia Smith, Henrietta George, Kelsey Woodard) Stephenson 1999 3:45.55
High Jump Nakeitra Jones Northeast 1997 5'10.5"
Long Jump Kendell Williams Kell 2012 20'8.5"
Triple Jump Tyeisha Juhan Mt. Zion, Jonesboro 2016 40'4.25"
Pole Vault Olivia Moore Pickens 2018 13'7"
Shot Put (8 lbs. 13 ozs.) Noelle Parker Whitewater 2015 46'9.5"
Discus (2 lbs. 3-1/2 ozs.) Eve Machovec Dacula 2008 148'9"
 
CLASS AAA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Brittany Long Therrell 2007 11.43
200 Meter Dash Brittany Long Therrell 2007 23.31
400 Meter Dash Stephanie Smith Northeast 2001 53.09
100 Meter Intermediate Hurdles Jasmine Jones GACS 2018 13.77
300 Meter Low Hurdles Jasmine Jones GACS 2018 41.81
800 Meter Run Naima Turbes Westminster 2018 2:11.21
1600 Meter Run Emily Reese Chamblee 2007 4:48.52
3200 Meter Run Emily Reese Chamblee 2007 10:16.77
400 Meter Relay (Nia Brown, Chloe Fair, Jada Jones, Jasmine Jones) GACS 2018 45.73
1600 Meter Relay (Deanna Lee,Santeria Moses,Jawanda King,Brittany Long,Malaysia Puckett,Tiffany Ellis) Therrell 2007 3:47.27
High Jump Tracey Linton Central, Thomasville 1988 5'10"
Long Jump Brittany Porter Towers 2009 19'7.5"
Triple Jump Ashley Ivey Washington County 2012 40'7.5"
Pole Vault Kaylee Riley Bremen 2017 12'3"
Shot Put (8 lbs. 13 ozs.) April Thomas Westover 2001 46'7"
Discus (2 lbs. 3-1/2 ozs.) Lesheal Johnson Columbia 1993 147'6"
 
CLASS AA
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Jenell Ali Crim 1994 11.73
200 Meter Dash Taylor DeLoach St. Vincent’s 2016 23.88
400 Meter Dash Victoria Powell Lovett 2016 53.94
100 Meter Intermediate Hurdles Courtney Madison Vidalia 2017 14.00
300 Meter Low Hurdles Chelsea Zoller Holy Innocents’ 2016 42.78
800 Meter Run Georgia Kloss Pace Academy 2002 2:09.48
1600 Meter Run Georgia Kloss Pace Academy 2003 4:58.87
3200 Meter Run Serena Tripodi Lovett 2015 10:54.15
400 Meter Relay (Brittany Arnold, Airica Palmer, Maileka Slayton, Kayin Mujahid) GACS 2012 47.31
1600 Meter Relay (Brittany Arnold, Airica Palmer, Maileka Slayton, Kayin Mujahid) GACS 2012 3:51.46
High Jump Brandy Barnett Coosa 1996 5'8"
Long Jump Taylor DeLoach St. Vincent’s 2016 20'5.25"
Triple Jump Antqunita Reed Early County 2010 40'1"
Pole Vault Sydney Rodkey North Oconee 2012 12'1"
Shot Put (8 lbs. 13 ozs.) Danisha Jones Thomasville 2015 44'11"
Discus (2 lbs. 3-1/2 ozs.) Danisha Jones Thomasville 2015 137'2"
 
CLASS A
 
EVENT NAME SCHOOL YEAR RECORD
100 Meter Dash Nicole Collins Hawkinsville 1992 11.94
200 Meter Dash T'Aja Cameron Eagle's Landing Christian 2016 24.32
400 Meter Dash Callie Pottinger Whitefield Academy 2005 55.63
100 Meter Intermediate Hurdles Sierra Hill Landmark Christian 2004 13.34
300 Meter Low Hurdles Sierra Hill Landmark Christian 2004 43.06
800 Meter Run Anna Marian Block Athens Academy 2016 2:10.82
1600 Meter Run Anna Marian Block Athens Academy 2016 4:51.28
3200 Meter Run Emma Grace Hurley Fellowship Christian 2016 10:33.23
400 Meter Relay (Evette Holyfield, Ciara Willis, Lynette Fitts, Sierra Hill) Landmark Christian 2004 47.54
1600 Meter Relay (Lynette Fitts, Evette Holyfield, Ciara Willis, Sierra Hill) Landmark Christian 2004 3:50.20
High Jump Jessica Farrer Model 1997 5'10.25"
Long Jump Nicole Collins Hawkinsville 1991 18'11.25"
Triple Jump Jasmine Barrow Athens Academy 2018 39' 9.75"
Pole Vault Becky Arbiv Weber School 2017 13'6.5"
Shot Put (8 lbs. 13 ozs.) Torie Owers Athens Academy 2012 46'8.5"
Discus (2 lbs. 3-1/2 ozs.) Torie Owers Athens Academy 2011 154'8"